South Dakota 4-H members participate in Western National Roundup

Horse Quiz Bowl team members include: Lexy Leischner, Justin Edelman, Blayne Martinez, Hunter Haberman and Jill Haberman (coach). Courtesy photo

SDSU Extension

BROOKINGS, S.D. – Twenty-one South Dakota 4-H members represented the state, competing along with more than 1000 youth from more than 33 states including Alberta, Canada attended the Western National Roundup January 4-7, 2018 in Denver, Colorado.

The trip from South Dakota to Denver was sponsored and funded by the Livestock Industry 4-H Trust Fund.

South Dakota 4-Hers who competed include the following:

Livestock Judging Team Members: Sawyer Naasz, Brule County; Hunter Miller, Deuel County; Jadee Mattheis, Hutchinson County and Mitchell Vander Wal, Spink County; the team was coached by Amber Erickson and John Keimig.

Horse Judging Team Members: Cassandra Townsend, Brown County; Adrianne Schaunaman, Brown County; Callie Mueller, Codington County and Jessica Mueller, Minnehaha County; the team was coached by Mysty Schaunaman.

Hippology Team Members: Dani Holm, Minnehaha; Hannah Buchmann, Minnehaha County; Jami Bergeson, McCook County and Samantha Bergeson, McCook County; the team was coached by Melissa Ullerich.

Horse Bowl Team Members: Blayne Martinez, Hutchinson County; Hunter Haberman, Hutchinson County; Justin Edelman, Hutchinson County and Lexy Leischner, Hutchinson County; the team was coached by Jill Haberman.

Horse Demonstration: Sarah Vos, Pennington County and she was coached by Dallas Vos.

Consumer Decision Making Team Members: Bridger Gordon, Butte/Lawrence County; Danika Gordon, Butte/Lawrence County; Collin Hockenbary, Butte/Lawrence County and Layla Hockenbary, Butte/Lawrence County; the team was coached by Jamie Hockenbary.

More about Western National Roundup

The Conference, now in its 98th year, is held annually in early January, coinciding with the National Western Stock Show. This year’s theme of “Unmask the Superhero in YOU” is aimed at helping participants gain confidence to help them create unique experiences for both themselves and others and thrive in their self-defined future through 4-H and FFA.

Both 4-H and FFA members between the ages of 14 and 19 have the opportunity to qualify for Roundup by winning their home state’s contest or being chosen as a state delegate. The competitions held at Western National Roundup include horse and livestock judging, livestock quiz bowl, hippology, horse demonstrations and public speaking, parliamentary procedure, family consumer sciences presentations, skill-a-thon, and bowl, consumer decision making, public speaking prepared and impromptu, parliamentary procedure, and meats identification.

Workshops are offered throughout the week which provide a learning experience for the youth exposing them to topics ranging from fitness and nutrition, to communication and team building, to dance and leadership development. Youth participants develop a mastery of their respective subject matters, but more importantly, gain life-long skills. Such skills as public speaking, professionalism, and good sportsmanship along with the memories and new friendships will outlast the trophies and ribbons that were won.

For further information about Western National Roundup and full results for each contest, please see the main conference website at http://www.westernnationalroundup.org/.

2018 Western National Roundup Results

Livestock Judging Team Members: Sawyer Naasz, Brule County; Hunter Miller, Deuel County; Jadee Mattheis, Hutchinson County; Mitchell Vander Wal, Spink County

Overall Individual

• Hunter Miller – 14th

• Mitchell Vander Wal – 39th

• Jadee Mattheis – 43rd

• Sawyer Naasz – 56th

Beef Individual

• Mitchell VanderWal – 13th

• Sawyer Naasz – 21st

• Hunter Miller – 47th

• Jadee Mattheis – 50th

Goats Individual

• Hunter Miller – 15th

• Sawyer Naasz – 19th

• Jadee Mattheis – 48th

• Mitchell Vander Wal – 67th

Sheep Individuals

• Hunter Miller – 6th

• Jadee Mattheis – 45th

• Sawyer Naasz – 68th

• Mitchell Vander Wal – 96th

Swine Individuals

• Hunter Miller, 18th

• Mitchell Vander Wal – 30th

• Jadee Mattheis – 40th

• Sawyer Naasz – 88th

Reasons Individuals

• Jadee Mattheis – 39th

• Hunter Miller – 40th

• Mitchell Vander Wal – 45th

• Sawyer Naasz – 46th

Team Results

• Overall – 10th

• Beef – 9th

• Goats – 6th

• Sheep – 11th

• Swine – 8th

• Reasons – 15th

Horse Classic

• Horse Classic High Point State – 5th

• Horse Judging – Onlytop 20 Individuals Recognized in Awards

Team Members: Cassandra Townsend, Brown County; Adrianne Schaunaman, Brown County; Callie Mueller, Codington County; Jessica Mueller, Minnehaha County

Overall Individual

• Cassandra Townsend – 12th

• Adrianne Schaunaman – 14th

• Callie Mueller – 15th

Individual Halter

• Cassandra Townsend – 12th

• Callie Mueller – 18th

Individual Performance

• Adrianne Schaunaman – 8th

• Cassandra Townsend – 11th

• Callie Mueller – 17th

Individual Reasons

• Cassandra Townsend – 16th

• Adrianne Schaunaman – 18th

Team Results

• Overall – 4th

• Halter – 6th

• Performance – 3rd

• Reasons – 5th

HippologyTeam Members: (Only top 10 Individuals Recognized in Awards) Dani Holm, Minnehaha; Hannah Buchmann, Minnehaha County; Jami Bergeson, McCook County; Samantha Bergeson, McCook County

Judging

• Samantha Bergeson – 8th

• Jami Bergeson – 11th – Tied for 9th

Teams

• Overall – 9th

• Team Exam/Slides – 7th

• Team Stations – 9th

• Team Judging – 4th

• Team Problem – 10th

Horse Bowl Team Members: Blayne Martinez, Hutchinson County; Hunter Haberman, Hutchinson County; Justin Edelman, Hutchinson County; Lexy Leischner, Hutchinson County

Individual

• Hunter Haberman, Hutchinson County – 11th – Tied for 10th

Team

• Overall – 4th

Horse Demonstration

• Sarah Vos, Pennington County – 2nd

Consumer Decision Making Team Members: Bridger Gordon, Butte/Lawrence County; Danika Gordon, Butte/Lawrence County; Collin Hockenbary, Butte/Lawrence County; Layla Hockenbary, Butte/Lawrence County

Overall Individual

• Collin Hockenbary – 20th

• Bridger Gordon – 22nd

• Danika Gordon – 24th

• Layla Hockenbary- 29th

Individual Class Placing

• Collin Hockenbary – 20th

• Bridger Gordon – 21st

• Danika Gordon – 25th

• Layla Hockenbary – 28th

Individual Reasons

• Danika Gordon – 15th

• Bridger Gordon – 16th

• Collin Hockenbary – 19th

• Layla Hockenbary – 30th

Teams

• Overall – 8th

• Class Placings – 7th

• Reasons – 6th

• Group Think – 6th