4-H’ers win honors in N.D. State Fair sheep show

ff_admin
Farm Forum

Youth exhibited 82 breeding sheep and 96 market lambs in the 4-H sheep show at the 2015 North Dakota State Fair in Minot on Wednesday, July 22.

Lilli Steeke, Rhame, exhibited the champion Overall Breeding Ewe, and Kaiden Bredahl, Berthold, had the reserve champion Overall Breeding Ewe.

Mollie Robbins, LaMoure, showed the champion Overall Ram, and Rebecca Schmidt, Center, had the reserve champion Overall Ram.

Jaime Lundquist, Hampden, received the champion Overall Market Lamb award, and Lynsey Schmitz, Oakes, received the reserve champion Overall Market Lamb award.

The winners by county were:

Adams

Tate Nash, Prairie City, S.D., champion, Montadale Ewe

Kaden Schauer, Hettinger, champion, Polypay Ewe; champion, Polypay Ram; reserve champion, Lot 6 Market Ewe

Kaitlyn Schauer, Hettinger, reserve champion, Polypay Ewe

Kelly Schauer, Hettinger, reserve champion, Polypay Ram

Bowman

Abbi Steeke, Rhame, reserve champion, Lot 5 Market Ewe

Colbey Steeke, Rhame, reserve champion, Senior Sheep Showman

Lilli Steeke, Rhame, champion, Commercial Ewe; champion Overall Breeding Ewe

Burleigh

Ashly Miller, Baldwin, reserve champion, Lot 3 Market Ewe

Morgyn Miller, Baldwin, champion, Lot 2 Market Wether

Kaitlyn Peterson, Bismarck, reserve champion, Lot 2 Market Wether

Cavalier

Jaime Lundquist, Hampden, champion, Lot 4 Market Ewe; champion, Market Ewe; champion, Lot 6 Market Wether; champion, Overall Market Lamb; champion, Senior Sheep Showman; champion, Market Wether; reserve champion, Lot 4 Market Ewe

Dickey

Lacey Schmitz, Oakes, champion, Lot 1 Market Wether

Lynsey Schmitz, Oakes, reserve champion, Lot 6 Market Wether; reserve champion, Market Wether; reserve champion Overall Market Lamb; reserve champion, Intermediate Sheep Showman

Dunn

Makayla Brew, Manning, champion, Suffolk Ewe; champion, Suffolk Ram; reserve champion, Suffolk Ram

Foster

Bailey Retzlaff, Carrington, champion, Lot 3 Market Wether

Kennedy Wendel, Carrington, reserve champion, Suffolk Ewe

McHenry

Laurie Beaudrie, Velva, reserve champion, Lot 3 Market Wether

Emma Dragseth, Towner, champion, Targhee Ram

Laura Duchsherer. Balfour, champion, Lot 5 Market Wether; reserve champion, Lot 7 Market Wether

Dayton Myers, Granville, champion, Lot 3 Market Ewe; reserve champion, Lot 2 Market Ewe

McKenzie

Clay Ceynar, Arnegard, reserve champion, Lot 5 Market Wether

Jake Ceynar, Arnegard, champion, Lot 5 Market Ewe

Morton

A.J. Heins, New Salem, champion, Lot 2 Market Ewe; reserve champion Market Ewe

Mountrail

Colton Bredahl, Berthold, reserve champion, Columbia Ewe

Kaiden Bredahl, Berthold, champion, Columbia Ewe; reserve champion Overall Breeding Ewe

Oliver

Sarah Jo Larson, Center, reserve champion, Lot 1 Market Wether

Rebecca Schmidt, Center, champion, Commercial Ram; reserve champion Overall Ram

Ransom

Sidney Anderson, Milnor, champion, Intermediate Sheep Showman; reserve champion, Lot 1 Market Ewe

Lindsey Galbreath, Enderlin, champion, Lot 6 Market Ewe; champion, Lot 7 Market Wether; champion, Junior Sheep Showman

Renville

Lilly Solemsaas, Sherwood, champion, Lot 1 Market Ewe

Allison Voigt, Mohall, champion, Rambouillet Ewe; reserve champion, Rambouillet Ewe

Sargent

Mollie Robbins, LaMoure, champion, Hampshire Ram; champion Overall Ram; reserve champion, Hampshire Ewe; reserve champion, Hampshire Ram; reserve champion, Junior Sheep Showman

Stutsman

Sara Hatlewick, Jamestown, champion, Lot 4 Market Wether; reserve champion, Commercial Ram

Walsh

Kodi Bell, Fordville, champion, Dorset Ewe

Lane Bell, Fordville, champion, Dorset Ram

Bailey Schroeder, Fordville, champion, Hampshire Ewe; reserve champion, Dorset Ewe; reserve champion, Dorset Ram

Ward

Tate Novodvorsky, Douglas, reserve champion, Lot 4 Market Wether

Matthew Schauer, Carpio, reserve champion, Commercial Ewe