Edmunds County Achievement Days results

ff_admin
Farm Forum

Edmunds County 4-H Members displayed their 2015 projects and animals at the 4-H Achievement Days held August 5-7 in Ipswich. Crowned 4-H royalty was Queen Kristi Pond, daughter of Noel and Carol Pond of Ipswich and King Cole Holtz, son of Todd and Cassie Holtz of Roscoe. Crowned Cloverbud Princess was Charli Rawden, daughter of Jeremy and Amanda Rawden of Ipswich and Prince Kingston Sylte, son of Jason and Jessica Sylte of Ipswich. The secret alumni was revealed on Friday evening as Kathy Blank. Our first correct guess came from Sherry Perrion.

The Dog Show was held on Wednesday morning at the 4-H Building in Ipswich.

Agility On and Off Leash – Purple – Bridget Fuhrmann, April Waldner; Blue – Myra Toennies; Red – Nicholas Fuhrmann; White – Katie Preszler

Agility Advanced – Blue – April Waldner

Agility Excellent – Purple – Heather Fuhrmann, Alex Preszler; Blue – Hannah Toennies

Obedience Basic A – Purple – Nicholas Fuhrmann; Blue – Bridget Fuhrmann

Obedience Basic B – Purple – April Waldner; Blue – Jailey Hutson (2)

Obedience Pre-Novice – Purple – Katie Preszler

Obedience Novice – Purple – Hannah Toennies, Myra Toennies

Obedience Novice Team – Purple – Hannah Toennies, Myra Toennies, Alex Preszler, April Waldner

Obedience Pre-Novice Team – Purple – Alex Preszler, Katie Preszler, Nathan Preszler, Hannah Toennies

Obedience Graduate Novice – Purple – April Waldner; Blue – Nathan Preszler

Obedience Pre-Open – Purple – Alex Preszler

Rally Novice B – Purple – Katie Preszler; Blue – April Waldner

Rally Advanced A – Blue – Nathan Preszler

Rally Advanced B – Purple – Myra Toennies, April Waldner

Rally Excellent – Purple – Alex Preszler, Hannah Toennies

Sr. Novice Showmanship – Purple – April Waldner

Jr Open Showmanship – Purple – Katie Preszler, Myra Toennies

Sr. Open Showmanship – Purple – Hannah Toennies; Blue – Alex Preszler, Nathan Preszler.

The Horse Show and Play Day was held on Wednesday evening at the Trail Days Arena. There were 15 participants from Edmunds and McPherson County. Winners were: Stock Seat Equitation – Praise Lange, Billie Jo Hoffman, and Kaylee Braun; Egg and Spoon Race – Praise Lange, Gracie Lange, and Kaylee Braun; Barrel Racing – Jacey Rossow and Lacey Westphal; Boot Scramble – Praise Lange and Kaylee Braun; Flag Race – Jailey Hutson and Kaylee Braun; Ribbon Race – Gracie Lange & Jailey Hutson and Rachel Braun & Cassie Braun; Pole Bending – Violet Kindlespire and Kaylee Braun; Musical Hoops – Violet Kindlespire, Kaylee Braun and Sierra Hoffman; Key Hole Race – Jacey Rossow and Lacey Westphal; Koolaid Race – Chancey Kessler, Billie Hoffman, and Kaylee Braun.

Thursday started off with the entering and judging of static exhibits. Results are as follows:

Pre 4-H members entering exhibits were: Kaidence Bulgin -Mother’s Day Vase, Wooden Angel, Mermaid, Corn Cob Doll, Frisbee, Birdhouse, Rubber band Bracelet, Lego Helicopter, Marquee K, Beadals, Love & Pink heart, Camera & Anchor Necklace, Music Necklace, Love & Key Necklace, and Weston Weisser -Sun catcher.

Cloverbuds exhibiting were: Clark Beyers – Sling Shot Truck, Painted Wood Tree, Sunglasses Picture Frame; Lincoln Beyers -Seashell Fish, Caterpillar Magnets, Pencil Holder, Leather Pouch; Ava Davis -Clothespin Dragonfly, Wooden Necklace, Lego Pet Shop, Travel Pillow, Pallet Project, Picture Frame; Brody Davis -Lego Speed Boat, Paper Excavator, Glass Jar Pencil Holder, Bead Coaster, Wooden Pallet; Brianna Geditz -Poncho, Painted Canvas Board, Sewing Jar; Sarah Hanson -Larva Drawing, T-Rex Craft, Egg Magnet, Clock, Pink Dino, Dino Fossil; Jalyssa Hutson -Sandals, Snowman; Jacob Jung -Zebra Photo, Cow & Calf Photo, Colorful Lantern, Paper Cup Lion; Gracyn Kadlec -Scarf, Barbie Clothes, Canvas, Seashell Fish, Bean Bag Kite, Caterpillar Clothespin, Kitty Magnet. Max Kulesa -Tic-Tac-Toe Board, Ceramic Dog, Ceramic Snail; Amy May Lange -Spider Plant, Ceramic Owl; Praise Lange -Spider Plant, Ceramic Horse; Nevaeh Moser -Snowman, Fishing Rod, Kite, Caterpillar; Anna Nierman -Bracelet, Blanket; Kingston Sylte -Rag Quilt

Open Class exhibitors were: Jennell Sylte – Cookies – Purple; Jenissa Jacobs – Swim Cover – Purple; Alana Beitelspacher – Color Picture – Purple, “A” Color Picture – Purple, 4th of July Firecracker – Purple; Tara Beitelspacher – Follow Your Arrow – Purple, Lightnight Photo – Purple, Sunset Photo – Purple, Tube Photo – Blue; Carole Curtis – Crib – Purple; Brian Geditz – White Kohlrabi – Purple; Heidi Sylte – Embroidered Pillow – Purple; Carol Bosanko – Quilted Runner – Purple, Quilted Wall Hanging – Blue; Jake Hammrich – Nightfall At Sea Painting – Purple; Carmelita Sauer – White Bread – Purple, Silver & Gold Cake – Purple.

Busy Bowdle Stars – Benedict Beadle – Home Environment – 1 Purple; Visual Arts – 1 Purple, 2 Blues; Lily Beadle – Clothing & Textiles – 5 Purples; Home Environment – 1 Purple; Visual Arts – 1 Blue; Fashion Revue – 2 Purples; Maria Beadle – Home Environment – 1 Purple; Photography – 4 Purples; Visual Arts – 1 Purple; Tyler Beadle – Wood Science – 1 Blue; Brady Beitelspacher – Child Development – 1 Purple; Clothing & Textiles – 1 Purple; Electricity – 1 Purple; Food Preservation – 1 Purple; Foods & Nutrition – 2 Purples; Hobbies & Collections – 2 Purples; Home Environment – 3 Purples; Photography – 6 Purples, 4 Blues; Visual Arts – 3 Purples, 1 Blue; Bryce Beitelspacher – Foods & Nutrition – 3 Purples; Home Environment – 3 Purples; Photography – 10 Purples; Visual Arts – 1 Purple; Payton Eisenbeisz – Clothing & Textiles – 2 Purples; Foods & Nutrition – 2 Purples; Home Environment – 1 Purple; Horticulture – 8 Purples, 2 Blues; Photography – 2 Purples; Visual Arts – 1 Purple; Mackenzie Kaiser – Photography – 1 Purple.

Lucky Charms – Angeline Braun – Home Environment – 2 Blues; Visual Arts – 1 Purple, 1 Blue; Kaitlyn Geditz – Home Environment – 1 Blue; Horticulture – 2 Purples; Photography – 2 Purples; Madison Geditz –Home Environment – 1 Purple; Jailey Hutson – Home Environment – 4 Purples; Visual Arts – 1 Blue; Tarynn Kleffman – Home Environment – 1 Purple; Photography – 5 Purples; Visual Arts – 1 Purple; Gracie Lange – Clothing & Textiles – 1 Purple; First Aid – 1 Purple; Foods & Nutrition – 1 Purple; Home Environment – 1 Purple; Photography 1 Blue, 2 Reds; Visual Arts – 1 Purple; Ashton Loken – Home Environment – 1 Purple, 1 Blue; Photography – 6 Purples, 1 Blue; Chesney Olivier – Clothing & Textiles – 1 Purple, Home Environment – 1 Purple; Quincy Olivier – Home Environment – 1 Purple;

Silver Stars – Andrew Fuhrmann – Visual Arts – Blue; Bridget Fuhrmann – Foods & Nutrition – 1 Purple; Home Environment – 2 Blues; Horticulture – 1 Purple, 1 Blue; Visual Arts – 4 Purples, 1 Blue; Heather Fuhrmann – Visual Arts – 1 Purple; Nicholas Fuhrmann – Foods & Nutrition – 1 Purple; Home Environment – 1 Purple; Horticulture – 1 Blue; Visual Arts – 1 Purple, 4 Blues; Cole Holtz – Photography– 1 Blue; Wildlife & Fisheries – 1 Purple; Caleb Johnson – Visual Arts – 1 Purple, 2 Blues; April Waldner – Clothing & Textiles – 1 Purple; Photography – 2 Purples; Eggs – 3 Purples; Visual Arts – 1 Purple;

Wily Wizards – Hannah Beyers – Foods & Nutrition – 1 Purple; Home Environment – 1 Purple; Music/ Dance – 2 Purples; Eggs – 1 Blue; Visual Arts – 1 Purple, 2 Blues; Kaylee Braun – Photography – 8 Purples; Ethan Gilbert – Foods & Nutrition – 1 Purples; Photography – 2 Purples; Riley Gilbert – Foods & Nutrition – 1 Purple; Photography – 2 Purples; Haylee Kilber – Clothing & Textiles – 1 Purple; Tessa Kilber – Home Environment – 1 Blue; Baylee Kulesa – Home Environment – 3 Purples; Visual Arts – 1 Blue; Ben Kulesa – Home Environment – 1 Purple; Visual Arts – 1 Purple, 1 Blue; Jacob Nierman – Hobbies & Collections – 1 Purple; Home Environment – 1 Purple; Jordan Nierman – Hobbies & Collections – 1 Purple; Home Environment – 1 Purple; Brooks Osborne – Home Environment – 1 Purple; Visual Arts – 2 Blues; Kendra Osborne – Home Environment – 1 Purple, 1 Blue; Ben Pond – Home Environment – 1 Purple; Kristi Pond – Visual Arts – 1 Purple; Lexi Stafford – Foods & Nutrition – 2 Purples; Avery Sylte – Home Environment – 2 Purples, 1 Blue; Visual Arts – 1 Purple; Colby Sylte – Home Environment – 2 Purples; Visual Arts – 2 Blues; Wood Science – 1 Purple; Josie Sylte – Home Environment – 2 Purples; Visual Arts – 1 Purple.

Independents – Claire Beyers – Clothing & Textiles – 1 Purple; Graphic Design – 1 Purple; Home Environment – 6 Purples; Photography – 5 Purples, 1 Blue; Visual Arts – 4 Purples, 1 Blue; Elliot Beyers – Home Environment – 1 Purple; Visual Arts – 1 Purple; Wood Science – 1 Purple; Emma Beyers – Clothing & Textiles – 1 Purple; Graphic Design – 1 Purple; Home Environment – 6 Purples; Photography – 6 Purples, 1 Blue; Visual Arts – 5 Purples, 1 Blue; Cody Forkel – Home Environment – 1 Purple, 1 Blue; Wood Science – 3 Purples; Gabby Grabowska-Hoyle – Foods & Nutrition – 1 Purple; Home Environment – 2 Purples; Chloe Jager – First Aid – 1 Purple; Hobbies & Collections – 1 Purple; Home Environment – 1 Purple; Xavier Kadlec – Hobbies & Collections – 1 Purple; Home Environment – 1 Blue; Visual Arts – 1 Purple, 1 Blue; Kale Pharis – Photography – 1 Purple, 1 Blue; Alex Preszler – Foods & Nutrition – 1 Purple; Horticulture – 1 Blue; Photography – 8 Purples; Wood Science – 1 Purple; Katie Preszler – Foods & Nutrition – 1 Purple; Photography – 5 Purples, 1 Blue; Visual Arts – 1 Blue; Nathan Preszler – Photography – 2 Purples, 1 Blue; Hannah Toennies – Foods & Nutrition – 1 Purple; Home Environment – 1 Purple; Horticulture – 3 Purples, 1 Blue; Photography – 3 Purples; Wood Science – 1 Purple; Myra Toennies – Foods & Nutrition – 1 Purple; Home Environment – 2 Purples; Horticulture – 3 Purples, 1 Blue; Photography – 3 Purples; Chelsea Weig – Photography – 2 Purples; Grant Weisser – Hobbies & Collections – 1 Purple; Photography – 4 Purples, 1 Blue; Eggs – 1 Blue; Visual Arts – 5 Blues, 2 Reds; Wood Science – 2 Purples; Kadyn Weisser – Hobbies & Collections – 3 Purples, 1 Blue; Horticulture – 1 Purple, 1 Blue; Photography – 3 Purples, 1 Blue; Eggs – 1 Purple; Visual Arts – 2 Blues; 3 Reds.

Selected Best of Show in the static exhibits were:

Cloverbuds – Max Kulesa; Child Development – Beginner – Brady Beitelspacher; Clothing – Beginner – Brady Beitelspacher, Junior – Chesney Olivier, Senior – Haylee Kilber; Foods & Nutrition – Beginner – Gracie Lange, Junior – Bryce Beitelspacher, Senior – Payton Eisenbeisz; Hobbies & Collections – Beginner – Brady Beitelspacher, Junior – Chloe Jager, Senior – Jacob Nierman; Home Environment – Beginner – Colby Sylte, Junior – Claire Beyers, Senior – Josie Sylte; Horticulture – Beginner – Kadyn Weisser, Junior – Myra Toennies, Senior – Payton Eisenbeisz; Photography – Beginner – Grant Weisser, Junior – Emma Beyers, Senior – Kaylee Braun; Posters & Displays – Senior – Cody Forkel; Visual Arts – Beginner – Caleb Johnson, Junior – Emma Beyers, Senior – Kristi Pond; Wood Science – Beginner – Grant Weisser, Senior – Hannah Toennies.

Pre 4-H and 4-H members entered the Pet Show on Thursday evening and were interviewed by Steph Jung and ribbons and certificates were awarded. Winners were Smallest Pet – Sarah Hanson, Friendliest – Jalyssa Hutson, Most Unique Name – Gabriel Johnson, Biggest Feet – Jacob Jung, Best Trick – Tucker Kadlec, Most Energetic-Gage Kaiser, Biggest Pet-Charli Rawden, Longest Ears-Savannah Rawden, Most Cuddly – Grace Roth, Fluffiest Tail – Lilyan Roth, Cutest Costume – Weston Weisser.

Pre 4-H exhibiting livestock Friday evening were: Gabriel Johnson – Cross Bred Steer, Jacob Jung – Red Angus Heifer, Charli Rawden – Bottle Bucket Calf, Kathryn Kilber – Sheep, and Karlie Weisser – Goat.

In the Livestock Shows on Thursday and Friday the following were named champions:

Grand Champion Cat – Mackenzie Kaiser; Reserve – Grant Weisser

Champion Cat Showman – Alex Preszler; Reserve – Katie Preszler

Grand Champion Rabbit – Colby Sylte; Reserve – Nathan Preszler

Champion Rabbit Showman – Katie Preszler; Reserve – Alex Preszler

Grand Champion Market Swine – Quincy Olivier

Champion Market Swine Showman – Quincy Olivier

Grand Champion Breeding Sheep – Haylee Kilber; Reserve – Josie Sylte

Grand Champion Market Lamb – Myra Toennies; Reserve – Hannah Toennies

Champion Sheep Showman – Haylee Kilber; Reserve – Josie Sylte

Grand Champion Dairy Cattle – Katie Preszler

Champion Dairy Cattle – Katie Preszler

Grand Champion Dairy Goat – Bridget Fuhrmann; Reserve – Grant Weisser

Champion Dairy Goat Showman – Grant Weisser; Reserve – Bridget Fuhrmann

Grand Champion Breeding Meat Goat – Kale Pharis; Reserve – Kale Pharis

Grand Champion Market Meat Goat – Gabby Grabowska- Hoyle; Reserve – Chloe Jager

Champion Meat Goat Showman – Kale Pharis; Reserve – Chloe Jager

Grand Champion Breeding Beef – Kale Pharis; Reserve – Kale Pharis

Grand Champion Market Beef – Bryce Beitelspacher; Reserve – Brady Beitelspacher

Champion Beef Showman – Kale Pharis; Reserve – Cole Holtz

Grand Champion Bottle/Bucket Calf – Grant Weisser; Reserve – Kadyn Weisser

Other results from our livestock show were:

Market Swine

Market Swine – Quincy Olivier-Purple

Breeding Sheep

Suffolk Early Spring Ram – Purple – Josie Sylte

Suffolk Slick Yearling Ewe – Purple- Josie Sylte (2); Blue – Avery Sylte

Suffolk Slick Fall Ewe Lamb – Purple – Colby Sylte

Suffolk Slick Early Spring Ewe – Purple – Avery Sylte and Josie Sylte

Suffolk Slick Late Spring Ewe – Purple – Colby Sylte; Blue – Avery Sylte and Josie Sylte

Targhee Late Spring Ram – Purple –Haylee Kilber; Blue – Tessa Kilber and Jailey Hutson

Targhee Yearling Ewe – Purple – Haylee Kilber and Tessa Kilber

Targhee Early Spring Ewe – Purple – Haylee Kilber and Tessa Kilber

Targhee Late Spring Ewe – Purple – Haylee Kilber; Blue – Tessa Kilber and Jailey Hutson

Market Sheep

Market Ewe Lamb –Purple-Hannah Toennies; Blue – Myra Toennies

Market Wether Lamb – Purple – Myra Toennies; Blue – Hannah Toennies

Dairy Cattle

Brown Swiss Two Year Old Cow – Purple – Katie Preszler

Dairy Goat

Nubian 3-5 Year Old Doe – Purple – Bridget Fuhrmann

Nubian Junior Doe Kid – Purple – Bridget Fuhrmann and Nicholas Fuhrmann

Alpine 3-5 Year Old Doe – Purple – Grant Weisser

Breeding Meat Goat

Junior Doe 3-6 months – Purple – Gabby Grabowska-Hoyle; Blue – Kadyn Weisser

Junior Doe 6-9 months – Purple – Kale Pharis; Blue – Grant Weisser

Junior Doe 9-12 months – Purple – Kale Pharis

Yearling Doe 12-16 months – Purple – Jacob Klueber

Senior Doe 24-36 months – Purple – Jacob Klueber

Senior Doe 36 months and over – Purple – Kale Pharis (2)

Market Meat Goat

Market Doe – Purple – Jacob Klueber, Austin Rawden (2), Gabby Grabowska-Hoyle; Blue –Jacob Klueber

Market Wether – Purple – Chloe Jager (2), Jacob Klueber, Austin Rawden (2); Blue – Grant Weisser

Breeding Beef

Angus Early Junior Yearling – Purple – Cody Forkel and Austin Rawden

Hereford April Junior Yearling Heifer – Purple – Caleb Johnson

Red Angus April Junior Yearling Heifer –Purple –Kale Pharis

Red Angus March Junior Yearling Heifer – Purple – Quincy Olivier

Red Angus Early Junior Yearling Heifer – Purple – Cole Holtz

Shorthorn Plus March Junior Yearling Heifer – Purple – Cody Forkel

Simmental April Junior Yearling Heifer – Purple – Caleb Johnson

Commercial Early Summer Yearling Heifer – Purple – Cody Forkel; Blue – Alex Preszler (2), and Nathan Preszler

Commercial April Junior Yearling Heifer – Purple – Kale Pharis, April Waldner; Blue- Chesney Olivier (2), and Quincy Olivier

Market Beef

Market Heifer – Purple – Brady Beitelspacher, Kale Pharis

Gelbvieh Market Steer – Purple – Cole Holtz

Maine Anjou Market Steer -Purple-Bryce Beitelspacher

Shorthorn Market Steer – Purple – Austin Rawden

Crossbred Market Steer – Purple – Caleb Johnson (2), Kale Pharis, Bryce Beitelspacher, and Brady Beitelspacher

Rabbit

Dutch – Purple – Kaitlyn Preszler

Flemish Giant – Purple – Nathan Preszler

Mini Lop – Purple – Josie Sylte, Colby Sylte, and Kadyn Weisser

Mini Rex – Purple – Avery Sylte

Mini Satin – Purple – Bridget Fuhrmann

New Zealand – Purple – Alex Preszler

Satin – Purple – Grant Weisser

Meat Pen of 3 – Purple – Grant Weisser

Cat

Healthy Kitten – Purple – Alex Preszler

Healthy Cat – Purple – April Waldner, Mackenzie Kaiser, Bridget Fuhrmann, Nicholas Fuhrmann (2), Grant Weisser, and Katie Preszler

Bottle/Bucket Calf

Blue – Grant Weisser and Kadyn Weisser

Heifer Futurity

Phase 1 Participants – Caleb Johnson (2), Matthew McCloud (2), Chesney Olivier (2), Quincy Olivier (2), Kale Pharis (2), Alex Preszler (2), Nathan Preszler, Austin Rawden, Kodi Retzer, Prairie Retzer

Phase 2 Participants – Cole Holtz (2), Chesney Olivier, Austin Rawden, Kodi Retzer

Phase 2 was won by Cole Holtz. He received a calf donated by Bieber Red Angus.