4-H’ers place in N.D. State Fair Horse Show

ff_admin
Farm Forum

Several youth won awards in the three-day 4-H horse show held July 20-22 at the 2015 North Dakota State Fair in Minot.

Lilly Quern, West Fargo, was the junior high point individual, and Abby Sigvaldsen, Epping, was the reserve junior high point individual.

In the intermediate division, Ashton Wold, Devils Lake, was the high point individual, and Lauren Forness, Bismarck, was the reserve high point individual.

Miriah Forness, Bismarck, was the senior high point individual, and Kassidy Marschner, Columbus, was the reserve senior high point individual.

Burleigh County 4-H’ers won the Horse Herdsman trophy.

The winners by county were:

Bottineau

Kelsey Bowers, Souris, champion, Senior Keyhole; reserve champion, Senior Pole Bending; fifth place, Senior Barrel Racing

Stephanie Brenden, Dunseith, sixth place, Senior Showmanship

Lauren Gust, Kramer, champion, Junior Hunter Under Saddle; champion, Junior Showmanship

Morgan Kersten, Kramer, champion, Senior Goat Tying

Elizabeth Moen, Upham, champion, Senior Equitation Over Fences; reserve champion, Junior Western Horsemanship; fourth place, Senior Reining; fourth place, Junior Hunt Seat Equitation; fourth place, Senior Keyhole; fifth place, Junior Western Pleasure; sixth place, Senior Hunter Hack; sixth place, Senior Hunt Seat Equitation; sixth place, Senior Barrel Racing

Serena Moen, Upham, champion, Intermediate Equitation Over Fences; fourth place, Intermediate Hunter Hack

Burleigh

Lauren Forness, Bismarck, reserve champion, Intermediate Hunter Hack; fourth place, Intermediate Equitation Over Fences; fifth place, Intermediate Hunter Under Saddle; fifth place, Intermediate Hunt Seat Equitation; sixth place, Intermediate Western Horsemanship; sixth place, Intermediate Showmanship

Miriah Forness, Bismarck, champion, Senior Hunt Seat Equitation; champion, Senior Reining; champion, Senior Western Horsemanship; reserve champion, Senior Hunter Under Saddle; reserve champion, Senior Hunter Hack; third place, Senior Western Pleasure; third place, Senior Showmanship; third place, Senior Keyhole; fourth place, Senior Equitation Over Fences; fifth place, Senior Ranch Horse Pleasure

Jordyn Hoffman, Baldwin, champion, Senior Hunter Under Saddle; champion, Senior Showmanship; reserve champion, Senior Western Pleasure; fourth place, Senior Western Horsemanship

Aubree Renner, Bismarck; champion, Intermediate Showmanship; reserve champion, Intermediate Reining; third place, Intermediate Western Pleasure; fourth place, Intermediate Western Horsemanship

Cass

Jaylynn Nygaard, Argusville, third place, Junior Keyhole; fourth place, Junior Showmanship; fourth place, Junior Barrel Racing; fifth place, Junior Pole Bending; fifth place, Junior Goat Tying; sixth place, Junior Western Horsemanship

Lilly Quern, West Fargo, champion, Junior Equitation Over Fences; champion, Junior Hunter Hack; champion, Junior Hunt Seat Equitation; champion, Junior Ranch Horse Pleasure; champion, Junior Keyhole; reserve champion, Junior Pole Bending; third place, Junior Showmanship; fifth place, Junior Hunter Under Saddle; fifth place, Junior Western Horsemanship

Divide

Hanna Gillund, Wildrose, reserve champion, Senior Ranch Horse Pleasure; reserve champion, Senior Barrel Racing; reserve champion, Senior Goat Tying; sixth place, Senior Keyhole

Eddy

Alicia Louters, New Rockford, fourth place, Senior Showmanship

Emmons

Jaycee Richter, Linton, reserve champion, Junior Keyhole; reserve champion, Junior Reining; fourth place, Junior Ranch Horse Pleasure; fourth place, Junior Goat Tying; sixth place, Junior Showmanship; sixth place, Junior Barrel Racing

Riley Richter, Linton, fourth place, Junior Reining; fifth place, Junior Ranch Horse Pleasure; fifth place, Junior Showmanship

Lucas Schumacher, Linton, champion, Intermediate Reining; champion, Intermediate Keyhole; third place, Intermediate Ranch Horse Pleasure

Josi Schwab, Linton, reserve champion, Intermediate Pole Bending; reserve champion, Intermediate Goat Tying; sixth place, Intermediate Keyhole

Wyatt Schwab, Linton, sixth place, Junior Ranch Horse Pleasure; sixth place, Junior Keyhole

Griggs

Shae Lynn Johnson, Luverne, reserve champion, Senior Hunt Seat Equitation; reserve champion, Senior Western Horsemanship; reserve champion, Senior Showmanship; third place, Senior Hunter Hack; fourth place, Senior Hunter Under Saddle; fourth place, Senior Western Pleasure; fifth place, Senior Equitation Over Fences

Jakenda Short, McHenry, third place, Intermediate Hunt Seat Equitation

Kaleb Short, McHenry, sixth place, Junior Hunt Seat Equitation

Kidder

Kaden Strom, Dawson, champion, Intermediate Western Horsemanship; reserve champion, Intermediate Hunt Seat Equitation; third place, Intermediate Reining; fourth place, Intermediate Hunter Under Saddle; fifth place, Intermediate Showmanship

LaMoure

Kara Berntson, Kulm, third place, Senior Reining; third place, Senior Western Horsemanship; fifth place, Senior Hunt Seat Equitation

Macy Robert, LaMoure, champion, Junior Western Pleasure; reserve champion, Junior Barrel Racing; third place, Junior Hunter Under Saddle; third place, Junior Hunt Seat Equitation; third place, Junior Ranch Horse Pleasure; fourth place, Junior Western Horsemanship; sixth place, Junior Pole Bending

McKenzie

Ashley Barnett, Watford City, third place, Intermediate Showmanship

Morton

Katelyn Eisenbeis, Mandan, third place, Intermediate Western Horsemanship

Brooke Heidrich, Bismarck, fourth place, Intermediate Ranch Horse Pleasure

Faith Heim, Bismarck, champion, Junior Western Horsemanship; reserve champion, Junior Hunt Seat Equitation; fourth place, Junior Western Pleasure; sixth place, Junior Hunter Under Saddle

Morgan Henke, New Salem, fifth place, Intermediate Reining

Mountrail

Clancy Hornberger, Blaisdell, fourth place, Junior Pole Bending; fifth place, Junior Barrel Racing; sixth place, Junior Goat Tying

Kassidy Marschner, Columbus, champion, Senior Barrel Racing; champion, Senior Ranch Horse Pleasure; reserve champion, Senior Reining; reserve champion, Senior Keyhole; third place, Senior Goat Tying; fifth place, Senior Western Pleasure; sixth place, Senior Western Horsemanship

Pierce

Danielle Christianson, Rugby, reserve champion, Intermediate Keyhole; third place, Intermediate Pole Bending; sixth place, Intermediate Barrel Racing;

Sierra Tofte, Wolford, sixth place, Intermediate Goat Tying

Ramsey

Elle Black, Devils Lake, third place, Intermediate Barrel Racing; fourth place, Intermediate Goat Tying; sixth place, Intermediate Ranch Horse Pleasure; sixth place, Intermediate Pole Bending

Molly Black, Devils Lake, champion, Junior Goat Tying; third place, Junior Barrel Racing

Ben Heilman, Devils Lake, fifth place, Junior Keyhole

Marit Wang, Devils Lake, champion, Intermediate Ranch Horse Pleasure; sixth place, Intermediate Hunt Seat Equitation

Ashton Wold, Devils Lake, reserve champion, Intermediate Western Horsemanship; reserve champion, Intermediate Showmanship; third place, Intermediate Hunter Under Saddle; third place, Intermediate Keyhole; fourth place, Intermediate Hunt Seat Equitation; fifth place, Intermediate Western Pleasure; sixth place, Intermediate Reining

Richland

Gracie Schumacher, Walcott, champion, Junior Reining

Rolette

Kellie Dunlop, Rolla, third place, Junior Pole Bending

Zac Dunlop, Rolla, champion, Intermediate Pole Bending; champion, Intermediate Barrel Racing; fourth place, Intermediate Keyhole; sixth place, Intermediate Western Pleasure

Emma Mitchell, Rolla, third place, Intermediate Goat Tying; fifth place, Intermediate Western Horsemanship

Eva Tastad, Rolla, third place, Junior Goat Tying

Sydney Tastad, Rolette, reserve champion, Intermediate Ranch Horse Pleasure; fourth place, Intermediate Pole Bending; fifth place, Intermediate Barrel Racing

Stark-Billings

Christina Stroh, Dickinson, fourth place, Intermediate Western Pleasure

Towner

Jessi Lagein, Rocklake, fifth place, Senior Reining; fifth place, Senior Western Horsemanship; fifth place, Senior Keyhole

Ward

Kaitlyn Berg, Douglas, reserve champion, Intermediate Western Pleasure; sixth place, Intermediate Hunter Under Saddle

Madilyn Berg, Douglas, third place, Intermediate Equitation Over Fences; third place, Intermediate Hunter Hack

Denver Buck, Minot, fifth place, Intermediate Keyhole; fifth place, Intermediate Goat Tying

Parker Bush, Minot, third place, Senior Hunt Seat Equitation; fourth place, Senior Hunter Hack; sixth place, Senior Hunter Under Saddle; sixth place, Senior Ranch Horse Pleasure

Casey Evenson, Minot, champion, Senior Hunter Hack; champion, Senior Western Pleasure; reserve champion, Senior Equitation Over Fences; third place, Senior Hunter Under Saddle; third place, Senior Ranch Horse Pleasure; fifth place, Senior Showmanship

Emily Fannik, Max, fourth place, Junior Keyhole

Sidney Lovelace, Sawyer, reserve champion, Intermediate Hunter Under Saddle; fourth place, Intermediate Reining; fifth place, Intermediate Pole Bending

Emily Merck, Granville, third place, Junior Hunter Hack

Kali Miller, Deering, champion, Senior Pole Bending; third place, Senior Equitation Over Fences; third place, Senior Barrel Racing; fourth place, Senior Hunt Seat Equitation; fourth place, Senior Ranch Horse Pleasure; fifth place, Senior Hunter Under Saddle; fifth place, Senior Hunter Hack; sixth place, Senior Western Pleasure

Cayley Olson, Minot, champion, Intermediate Goat Tying; reserve champion, Intermediate Barrel Racing

Indee Thunshelle, Minot, reserve champion, Junior Hunter Hack; third place, Junior Western Pleasure; fourth place, Junior Hunter Under Saddle; fifth place, Junior Hunt Seat Equitation

Peri Wilson, Minot, champion, Intermediate Hunter Under Saddle; champion, Intermediate Hunt Seat Equitation; champion, Intermediate Western Pleasure; fourth place, Intermediate Showmanship; fifth place, Intermediate Ranch Horse Pleasure

Wells

Bethany Keller, Harvey, fourth place, Senior Barrel Racing

Jaeden Thompson, Fessenden, fourth place, Intermediate Barrel Racing

Williams

Abby Sigvaldsen, Epping, champion, Junior Pole Bending; champion, Junior Barrel Racing; reserve champion, Junior Hunter Under Saddle; reserve champion, Junior Ranch Horse Pleasure; reserve champion, Junior Western Pleasure; reserve champion, Junior Goat Tying; third place, Junior Reining; third place, Junior Western Horsemanship